Recenzje

 

     

    Czytając "Niepodzielone. Wschodnie i zachodnie teorie rozwoju osobowości" Kena Wilbera,  mogłem dostrzec, że ta niezwykła umiejętność ujęcia rzeczywistości i objęcia jej w przestrzeń świadomości jest niezwykle zachęcająca, aby umysł znalazł właściwe miejsce wobec świadomości.

    Książka „Niepodzielone” jest w pierwszej kolejności o całości, a nie o podzieleniu. Nawiązuje do naszego poznania, w którym umysł ma skłonność do dzielenia, stawiania granic, aby sobie poradzić ze złożonością świata. Natomiast granice poza umysłem nie istnieją.  

    Tak pisze o tym autor: „Każda linia graniczna jest potencjalną linią frontu, gdyż linia graniczna oddziela terytoria dwóch potencjalnie zwaśnionych obozów. […] Natura nic nie wie o świecie przeciwieństw, w którym żyją ludzie. […] To linia graniczna stwarza parę przeciwieństw. Krótko mówiąc, wytyczać granice to produkować przeciwieństwa”.

    Wilber nie zatrzymuje się w swojej książce li tylko na poziomie kognitywistycznych rozważań. Pokazuje, jak bardzo wytyczane przez nas granice wpływają na to, jak widzimy naturę człowieka oraz to jak podchodzimy do psychoterapii. Proponuje też w swojej książce model, który łączy popularne szkoły psychoterapii, opisując je nie jako sprzeczne, lecz operujące na innym poziomie świadomości (w innym miejscu umiejscawiającym granice między ja i nie-ja).

    Wilber oferuje nam w "Niepodzielonych" i poznawczy ferment i filozoficzny spokój. Przekonuje, że wszelkie walki – również te między zwaśnionymi szkołami psychoterapeutycznymi – są bez sensu, bo natura (również natura ludzka) nie operuje takimi przeciwieństwami, jakie narzucili sobie psycholodzy.

     

    Ken Wilber, Niepodzielone. Wschodnie i zachodnie teorie rozwoju osobowości.

    Poznań: Zysk i S-ka.

     


     

     

    To dzieło zaprasza Cię do gruntownego zapoznania się z porządkami miłości, które dotyczą: Przynależności, Porządku i Wyrównania. Dla wielu współczesnych terapeutów pracujących metodą ustawień systemowych to dzieło może być mniej ciekawy, ale znajomość podstawy, na której Hellinger budował swoją pracę, jest niezwykle pomocne, wręcz obowiązkowe.

    Książka napisana jest w formie dialogu, prowadzącego z uczestnikami warsztatu. Dzięki konkretnym dialogom możesz zrozumieć, w jaki sposób autor myśli o wielu zagadnieniach, jak również możesz dostrzec jego wnikliwość.

    Książka Hellingera jest w zasadzie dla każdego, bo i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Możemy dowiedzieć się z niej między innymi tego, jak lepiej zrozumieć siebie, jak poukładać pewne sprawy, aby wszystko działało bez zarzutów. Autor bardzo rozlegle przedstawia metodę ustawień rodzinnych, którą zresztą sam stworzył. Wszystko jest tutaj przedstawione bardzo dokładnie, aby osoba czytająca mogła czuć się tak, jakby sama brała udział w tej autorskiej terapii.

    Na końcu przeczytamy również wywiad z autorem, w którym ten wyjaśnia wszystkie zasady swojej terapii. Co więcej, polskie wydanie zawiera także specjalny dodatek w postaci protokołu warsztatów przeprowadzonych w Warszawie w 2003 roku, których tematem były relacje Polski i Ukrainy.

    Autor stara się odpowiedzieć na często powtarzające się pytanie: jak uniknąć rozdźwięku między życiem a wiarą? Proponowana odpowiedź wyznaczona jest przez dwa procesy: poszukiwanie swego prawdziwego "ja" i poszukiwanie Boga. Są to procesy związane ze sobą i ściśle współdziałające, wzajemnie pobudzają się i hamują w zależności od tego, w jaki sposób są realizowane. Opisane procesy wyjaśniają wiele sytuacji i problemów, z którymi spotykamy się w życiu i stymulują nas do podjęcia wysiłku rozwoju. Ma tu miejsce rzeczywiste, płodne spotkanie między psychologią a życiem duchowym.

    Autor, zgodnie z własną specjalizacją, łączy w książce wiedzę psychologiczną i teologiczną. Pokazuje, w jaki sposób droga rozwoju ludzkiego i chrześcijańskiego wiedzie w kierunku stopniowej integracji wiary i życia.

    Książka jest napisana z dużą swadą i swobodą, w stylu dyskusyjnym, który ułatwia proste przedstawienie koncepcji, których zrozumienie wymaga pewnego wysiłku.