ZINSTYTUT ROZWOJU POTENCJAŁU ŻYCIA / ZAKRES USŁUG

CZYM JEST MER?

 

Mięśniowo – powięziowe uwalnianie energetyczne to kompleksowe podejście do człowieka. Odnosi się do ciała, umysłu i emocji równorzędnie dochodząc do przyczyn powstałych niedogodności i bólu.

Technika MER to aktywacja tkanek miękkiej i głębokiej. Podczas masażu, terapeuta naciska różne punkty na ciele, używając do tego palców, dłoni oraz łokci. Świadomy kontakt z klientem, praca z energią i oddechem rozluźnia powięzi i poszerza świadomość własnego ciała. Bezpieczne otoczenie, stymulacja dotykiem oraz uwolnienie emocji buduje zdolność do samoleczenia organizmu.

Metoda ta, znacznie wspomaga leczenie przewlekłego bólu.

 

Ćwiczenia TRE (Trauma Release Exercises) – ćwiczenia uwalniające traumę, stres i emocje

 

Po długotrwałym stresie lub wydarzeniu traumatycznym, lub nawet kiepskim dniu, strach, złość i napięcie mogą utworzyć chroniczne wzorce napięcia w ciele.

TRE innowacyjna technika uwalniania napięć, która w naturalny sposób pomaga ciału wytrząść nagromadzony stres oraz w bezpieczny sposób uwolnić ukryte napięcia, jednocześnie wyciszając system nerwowy. Drżenia są aktywowane celowo i w kontrolowany sposób.

Podobny mechanizm możemy zaobserwować u zwierząt, a konkretnie u ssaków. Ssaki wykorzystują odruch drżenia, aby szybko uspokoić system nerwowy po uniknięciu zagrożenia lub po nadmiernej ekscytacji. Wielu z nas widziało lub czuło, jak pies drżał, aby się uspokoić. Ten sam mechanizm istnieje w ludzkich ciałach, jest to coś na wzór wentylu bezpieczeństwa. Oddziaływanie kulturowe nauczyło nas jednak tłumić lub odrzucać ten odruch.

Aż do, teraz kiedy zostało to zaobserwowane i dobrze zbadane przez twórcę metody dr Davida Berceli’ego. Podczas swoich badań nad stresem i traumą w rejonach dotkniętych wojną, zauważył uzdrawiający potencjał tego odruchu w usuwaniu chronicznego stresu i traumy.

TRE to zestaw prostych ćwiczeń, które pomagają aktywować ten odruch i swobodnie go utrzymać. Inicjowane w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku, wibracje mięśni nie wymagają wysiłku, są przyjemne i kojące. Efektem jest uczucie ulgi od głęboko zakorzenionego stresu i napięcia, którego czasem nie da się osiągnąć za pomocą innych metod, takich jak ćwiczenia fizyczne, medytacja czy psychoterapia mówiona.

Praktykując, wywołanie wibracji staje się proste i spontaniczne. Wiele osób deklaruje, że ćwiczenia TRE pozwalają im uwolnić napięcia i stres. W wielu przypadkach doświadczają oni dogłębnych efektów prozdrowotnych.

 

Somatic Experiencing

 

Trauma jest faktem wszechobecnym w naszym życiu. Nie musi jednak być wyrokiem na całe życie. Traumę można nie tylko leczyć, ale właściwie potraktowana może stać się jedną z najistotniejszych sił w psychicznym, społecznym i duchowym przebudzeniu człowieka.

Somatic Experiencing® to krótkoterminowa metoda leczenia traumy, należącą do nurtu obejmującego pracę ze świadomością ciała (body-mind therapy). Neurobiologiczne podstawy tego podejścia w połączeniu z najnowszą wiedzą nt. stresu pourazowego, pozwolają stworzyć spójną metodę, którą chętnie praktykują terapeuci różnych specjalności. Metoda SE jest stosowana w leczeniu zaburzeń post-traumatycznych, ze szczególnym pożytkiem w leczeniu traumy szokowej: od przypadkowych upadków i zranień, poprzez psychofizyczne następstwa wypadków samochodowych, inwazyjnych procedur medycznych, nieoczekiwanego ataku i traumy przemocy domowej, aż do leczenia przeżyć wojennych i następstw katastrof naturalnych.

Nie opowiadaj mi swojej historii, powiedz mi, co masz w ciele

SE stosuje się także w terapii traumy okresu rozwojowego, w leczeniu urazów psychicznych i emocjonalnych, w tym urazu bycia świadkiem zdarzeń traumatycznych. SE ma również zastosowanie w leczeniu późnych następstw traumy, wyrażających się w przewlekłych zaburzeniach typu: chroniczne zmęczenie, przewlekła depresja, uogólniony ból, i inne. SE należy do tzw. naturalistycznych szkół terapii, odwołuje się do naturalnych procesów samonaprawczych w ciele, oferuje potężne i rozbudowane
instrumentarium lecznicze. Roztrząsać albo przebudować oto dwie drogi, którymi mogą pójść osoby które doświadczyły traumy.


Człowiek przychodzi na świat z wrodzoną zdolnością do przezwyciężenia traumy.
Wierzę nie tylko, że trauma jest uleczalna, ale że proces leczenia może być katalizatorem głębokiego przebudzenia bramą wiodącą do autentycznej transformacji emocjonalnej i duchowej.

Peter A. Levine twórca metody.